Köylerin Yüzü Güneşe Dönüyor

Köylerin Yüzü Güneşe Dönüyor

100 kWp kapasiteli her bir tesisin üreteceği enerji ile yaklaşık 70 hanenin elektrik ihtiyacının karşılanması bekleniyor.

Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından hibe ile köylerin elektrik gereksinimleri güneş enerjisi ile sağlanacak. ORKÖY PV olarak adlandırılan projenin 3,7 milyon dolarlık finansmanı ile Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını sonlandırmak amaçlanıyor. Çalışmalar kapsamında köylerin elektriğini yerinde karşılayacak enerji sistemi için ihale süreci 27 Ağustos’ta sona erecek.

Orman Genel Müdürlüğü ile birlikte yürütülen çalışmalar kapsamında projenin yurt geneline yaygınlaştırılması ve yaklaşık 300 köye ulaştırılması hedefleniyor. 100 kWp kapasiteli her bir tesisin üreteceği enerji ile yaklaşık 70 hanenin elektrik ihtiyacının karşılanması bekleniyor. İlk etapta 4 köyde güneş enerji santralleri kurulacak. Bu yerler; Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesi Kulak köyü, Çorum’un Osmancık ilçesi Gecek köyü, Elâzığ’ın Merkez ilçesi Sarıgül köyü, Konya’nın Ilgın ilçesi Gökbudak köyü olarak belirlendi.

© Copyright 2018 Yutakco Tüm hakları saklıdır
web tasarım